Verlies jezelf in de verhalen van molens die al generaties lang het landschap van De Langstraat sieren. Van de draaiende wieken van Korenmolen De Hoop tot het historische karakter van De Molen in Kaatsheuvel, iedere molen heeft iets unieks te bieden. Kom meel malen, rondleidingen volgen, genieten van een lunch of gewoon de sfeer opsnuiven, hier wordt geschiedenis tastbaar en belevenisrijk.
Dye Sprancke molen
De molen aan de Oudestraat in Sprang-Capelle is een gesloten standerdmolen uit 1747. In 1855 brandde hij volledig af. De toenmalige eigenaar zag af van herbouw, maar molenaar Kien uit Budel nam het risico wél en liet de molen opnieuw opbouwen. Volgens de overlevering werd de molen zelfs in zijn geheel verplaatst met boomstammen, een opvallend staaltje vakmanschap voor die tijd.
In 1870 kwam de molen in handen van Dirk Dekker, die hem na een tragisch ongeval weer verkocht. Sinds 1930 is de molen eigendom van de familie Volkers, die er nog altijd een veevoerbedrijf runnen. Lange tijd stond de molen stil en raakte hij in verval, tot een restauratie in 2005 hem weer maalvaardig maakte.
Tegenwoordig wordt er weer regelmatig meel gemalen. Opvallend is dat de molen tot 1942 een bijzonder systeem had met meerdere koppels maalstenen, onder andere voor eikenschors en tarwe. De molen is te bezoeken op zaterdagmiddag of op afspraak.
Dye Sprancke molen
Molen De Onvermoeide
Molen De Onvermoeide is de enige overgebleven molen in Raamsdonksveer. In 1890 stonden er nog twee, maar één ging verloren na een brand in 1991. De Onvermoeide raakte in de oorlog beschadigd, maar kon nog worden hersteld.
Na een periode van verschillende eigenaren, waaronder de Limburgse Hypotheekbank en molenaar Van Erk, werd de molen in 1947 toch gesloopt vanwege zware schade door een granaatexplosie in 1944.
In de jaren ’60 werd de molen herbouwd, deels met onderdelen van een gesloopte molen uit Rijen. Vandaag de dag zijn nog historische details zichtbaar, zoals oude resten op de maalzolder en sporen van een boekhouding uit de jaren ’30.
De molen draait regelmatig en is wekelijks geopend, afhankelijk van het weer. Hangt de blauwe wimpel uit, dan ben je welkom voor een bezoek of rondleiding.
Molen De Onvermoeide
De Emmamolen (infopunt)
Emmamolen is een ronde stenen stellingmolen uit 1886, vernoemd naar Koningin Emma. Sinds de restauratie in 1967 heeft de molen een nieuwe functie gekregen als bekend informatiepunt en ontmoetingsplek in de regio.
Bezoekers kunnen de molen van binnen ontdekken tijdens een rondleiding, waarbij je alles leert over de geschiedenis en werking van de molen. Deze rondleidingen zijn te boeken voor groepen vanaf 10 personen. Daarnaast worden er regelmatig workshops georganiseerd, zoals het bakken van luxe broodjes en traditionele worstenbroodjes.
De Emmamolen is veelzijdig: naast educatieve activiteiten kun je er ook terecht voor een lunch, diner of een gezellige high tea of high wine. Daarmee is het niet alleen een historisch monument, maar ook een sfeervolle plek om samen te komen.
De molen is dagelijks geopend van 10:00 tot 22:00 uur.
De Emmamolen (infopunt)
Korenmolen De Hoop in Veen
Korenmolen De Hoop is een ronde stenen stellingmolen die vrijwel dagelijks in beweging is. Bezoekers kunnen terecht in de gezellige molenwinkel, waar producten zoals meel, bloem, brood en bakmixen te koop zijn. De molenaar gebruikt de pakkende slogan: “Assie draait, issie open!”
De molen werd gebouwd in 1838 door meester-timmerman en molenmaker T.C. Snels uit Waalwijk en metselaar J. Verkuijl uit Veen. De bouw duurde slechts dertien weken. In de periode 1886–1888 onderging de molen een ingrijpende restauratie en werd hij tijdelijk verhuurd als vakantiewoning. Een latere restauratie volgde in 1970, waardoor de molen weer volledig maalvaardig werd.
Tegenwoordig is Korenmolen De Hoop open op zaterdag van 10:00 tot 18:00 uur, of altijd wanneer de wieken draaien, zodat bezoekers het ambacht van dichtbij kunnen beleven.
Korenmolen De Hoop
De molen in Kaatsheuvel
De Molen is een historische graanmolen die al sinds de 19e eeuw het dorpsbeeld bepaalt. In 1881 brandde de houten molen volledig af, iets wat destijds vaker gebeurde. Gelukkig werd hij snel herbouwd en bleef hij in gebruik voor het malen van meel en later ook voor leerbewerking.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog bood de molen zelfs onderdak aan mensen die schuilden tijdens bombardementen. Na de oorlog kon de molen vanwege gebrek aan middelen niet meer volledig worden hersteld en werd hij afgetakeld. In 1997–1998 nam een nieuwe eigenaar het monument over en restaureerde de molen weer volledig, waardoor hij opnieuw maalvaardig werd.
Tegenwoordig is De Molen vooral een gezellige horeca-locatie. Bezoekers kunnen er dineren, genieten van een drankje op het terras of de unieke sfeer van een historische molen ervaren.
De molen is dagelijks geopend vanaf 11:30 uur.
De molen in Kaatsheuvel
De molens van De Langstraat zijn niet alleen monumenten van het verleden, maar ook plekken waar geschiedenis, cultuur en gezelligheid samenkomen. Of je nu houdt van ambacht, verhalen of een sfeervolle uitje met familie of vrienden, deze vijf molens bieden het allemaal. Plan je bezoek, laat je verrassen en ontdek zelf het bijzondere erfgoed dat deze regio zo uniek maakt.