Informatie over de fietsroute
Deze fietsroute is 43 kilometer lang en is uitgezet via de officiële fietsknooppunten. De fietsroute start en eindigt bij De Zwammenberg (Zijstraat 20, De Moer). Daar vind je parkeergelegenheid en horeca. De routefolder is gratis verkrijgbaar bij de Toeristische Informatiepunten in De Langstraat.
Je fietst langs plekken waar de bendeleden hun sporen hebben nagelaten, zoals het mysterieuze Witte Kasteel in Loon op Zand. Ook leidt de route leidt je door het schitterende Nationaal Park De Loonse en Drunense Duinen.

De Zwammenberg
Zijstraat 20
5176 NG De Moer
Boerderij De Annahoeve
Zijstraat 25
5176 NG De Moer
Volg de knooppunten
Ravensbosch Hoeve
Vaartweg 25
5109 RA 's Gravenmoer
Volg de knooppunten
Donge
Dongendijk
's Gravenmoer
Volg de knooppunten
Grenspaal 's Gravenmoer
Kerkdijk
's Gravenmoer
Volg de knooppunten
De looierij
Kerkstraat 33
5101 BB Dongen
Volg de knooppunten
Café Brasserie De Kiosk
Oranjeplein 20A
5175 BE Loon op Zand
Volg de knooppunten
Restaurant De Financiën (infopunt)
Kasteellaan 29
5175 BC Loon op Zand
Volg de knooppunten
Het Witte Kasteel
Kasteellaan 17
5175 BC Loon op Zand
Galgeneind
Galgeneindsestraat
Loon op Zand

De Zwammenberg
Zijstraat 20
5176 NG De Moer
- Ravensbosch Hoeve
Het kampement van de Bende van de Witte Veer was verscholen in het Ravensbos, bij het gehucht Zandschel, twee kilometer ten oosten van ’s Gravenmoer. Ter hoogte van de plek waar het bos destijds zou hebben gelegen, staat een boerderij genaamd Ravensbosch (Vaartweg 25, ‘s Gravenmoer). Boven de deur bevindt zich een zandstenen kop van een zigeuner met weelderige haardos, vermoedelijk de leider van de Bende van de Witte Veer: Swarte Johannes. Het huis behoort tot het bedrijf Ravensbosch Farm Solutions. - De Donge
Nadat Swarte Johannes een varken heeft gestolen, steekt hij met het dier de river Donge over. - Grenspaal
In 's Gravenmoer liggen nog altijd dijkjes, die zeven eeuwen lang de grens tussen het Graafschap Holland en het Hertogdom Brabant gevormd hebben. Om deze oude grens weer zichtbaar te maken, staan er eikenhouten grenspalen, met daarop het wapen van Holland en Brabant. - Museum De Looierij
In een voormalige looierij in Dongen is Museum De Looierij gevestigd. Je volgt er, stap voor stap, het proces van het leerlooien. Weetje: het dorp Dongen herbergde 150 jaar geleden meer dan een kwart van alle looierijen in Nederland. In het museum wordt tevens aandacht besteed aan de geschiedenis van Dongen, zo ook aan de Bende van de Witte Veer. - Ruïnekerk Dongen
Nederland telt slechts drie kerkruïnes. In de Kerkstraat in Dongen staat de enige van Brabant. Oude keien wijzen de weg naar de laatgotische bakstenen kerk. De toren is eind vijftiende-, begin zestiende-eeuws. Een instorting verwoestte in 1928 het middenschip van de kerk grotendeels, maar de ‘Oude Kerk’ is nu prachtig gerestaureerd. - Het Witte Kasteel
Aan de rand van Loon op Zand bevindt zich 'Het Witte Kasteel', waarvan de historie teruggaat tot het einde van de veertiende eeuw. In de ruim zeshonderd jaar dat het kasteel bestaat, hebben vele bekende personen er een bezoek aan gebracht. Het kasteel is een rijksmonument en sinds 2002 aangemerkt als historische buitenplaats. - Galgeneind
Op 19 september 1726 werd Swarte Johannes, de leider van de Bende van de Witte Veer, ter dood veroordeeld. Zijn lijk werd, om ontvreemding te voorkomen, door een militaire escorte vervoerd naar de Galgenberg aan het Galgeneind in De Moer. Tip: via Galgeneind en de Galgeneindsestraat kun je Landgoed Huis ter Heide betreden. Hier vind je diverse prachtige vennen, zoals het Leikeven. Nog zo’n naam, die je wellicht aan lugubere zaken doet denken…
Het verhaal van de Bende van de Witte Veer
Noord-Brabant omstreeks 1720. De bevolking gaat al jaren gebukt onder het juk van Spaanse en Franse bezettingslegers. Overleven is het enige wat telt. Een groep ‘heydens’, ‘landtloopers’ en deserteurs vormt een losgeslagen bende en ontpopt zich tot de schrik van de streek. Boerderijen en landhuizen zijn niet veilig voor hun plundertochten. Gestolen goederen en vee verkopen ze aan helers uit de omgeving, in ruil voor kleding, eten en wapens. Diep in het ondoordringbare gebied tussen Loon op Zand en ’s-Gravenmoer, dat toen vlak aan de grens met Holland lag, houdt de bende zich schuil in een kampement. De beruchtste en sluwste van hen allemaal is bendeleider Swarte Johannes. Niemand weet hoe hij er werkelijk uitziet, want Swarte Johannes is een meester in vermommingen. Alleen de witte veer op zijn hoed is een teken dat hij lid is van de Bende van de Witte Veer.
Bendelid Blommerantje is tot over haar oren verliefd op Swarte Johannes. Maar hij is getrouwd met een ander en Blommerantje is, tot haar woede, slechts zijn ‘bijzit’. Ze maakt in het geheim een zandstenen kop van Swarte Johannes die ze dag en nacht bij zich draagt, juist voor als hij bij zijn vrouw of op rooftocht is. Deze kop siert tegenwoordig de gevel van de Ravensbosch Hoeve. Hoe die daar terechtgekomen zou kunnen zijn, ontdek je tijdens deze tocht.
De misdaden van de bende gaan van kwaad tot erger. De ambitieuze drossaard (in die tijden een bestuursambtenaar) Otto Juyn wordt naar het gebied gestuurd om orde op zaken te stellen. Hij begint een nietsontziende klopjacht op de bendeleden en helers. Met zijn manschappen rolt hij het kampement op. Swarte Johannes weet te ontkomen, maar de achtergebleven bendeleden, onder wie ook Blommerantje, komen in het gevang terecht. Ze worden hardhandig verhoord om de waarheid boven tafel te krijgen en de meesten van hen eindigen aan de galg. De sluwe Swarte Johannes ontloopt zijn arrestatie door steeds even de grens naar Holland over te steken. Hij weet dat Otto Juyn hem daar niets kan maken. Totdat hij op een nacht een levensgrote fout begaat. In het pikdonker steelt Swarte Johannes een varken, dat hij op een boot laadt om de beek de Donge over te steken. Maar het varken gilt moord en brand. Otto Juyn en zijn mannen volgen de schrille geluiden en wachten stilletjes bij de grenspaal aan de oever. Zodra de boot in Brabant aan land komt, pakken ze Swarte Johannes op.
Otto Juyn vermoedt dat hij een bendelid voor zich heeft vanwege de witte veer op de hoed. Maar bewijzen kan hij het niet. Swarte Johannes beweert het varken te hebben gevonden. In zijn knapzak vinden ze een breekijzer en een pistool, maar die zijn volgens Swarte Johannes een geschenk van de smid Adriaan Coenen uit Dongen. Otto Juyn gaat naar Adriaan Coenen, die bevestigt dat hij het breekijzer en het pistool inderdaad aan een onbekende man geschonken heeft. Dat vindt de drossaard een raar verhaal. Als zijn mannen het huis van de smid doorzoeken, vinden ze allerlei gestolen spullen. Deze worden in de kerk van Dongen opgeslagen en de smid belandt er achter slot en grendel. Uiteindelijk krijgt hij als heler de strop. Swarte Johannes verdwijnt in de kerker van Het Witte Kasteel, waar hij een jaar lang hardhandig wordt verhoord. Hij vertelt veel leugens en brokken waarheid. Maar Otto Juyn heeft geen hard bewijs dat hij bij de Bende van de Witte Veer hoort. Vrijlating dreigt.
Als Blommerantje wordt overgeplaatst naar Het Witte Kasteel, herkent ze de stem van Swarte Johannes. Verbitterd omdat ze voor hem nooit op de eerste plek kwam, ruikt Blommerantje haar kans om wraak te nemen. In ruil voor haar eigen vrijlating biedt ze Otto Juyn de zandstenen kop aan: “Als de man die u daar binnen heeft er net zo uitziet als deze kop, dan heeft u Swarte Johannes te pakken.” En zo gaat Blommerantje vrijuit. Swarte Johannes bekent uiteindelijk zestig misdaden. Hij eindigt aan de galg en zijn lijk wordt naar Galgeneind gebracht. Zo komt er een einde aan de grootste bende die Brabant ooit heeft gekend. Otto Juyn schenkt de zandstenen kop aan de boer van wie het varken gestolen was. Want dankzij dit varken is Swarte Johannes gepakt. En zo kwam de kop aan de gevel van Ravensbosch Hoeve terecht.
Maar de verhalen bleven bestaan en dwalen nog altijd rond als een herinnering. Zo zal eenieder die het gebied betreedt, horen over De Bende van de Witte Veer. Er wordt gefluisterd dat de geesten van Swarte Johannes, Blommerantje, Lucretia de Heydinne, Capiteyn Alewijn Aertappel en Luytenant Peldertje hier nog steeds ronddwalen. En vind je op de route een witte veer… het zou zomaar kunnen dat ze heel dichtbij waren.
Kennismaken met de bendeleden?
Geniet bij gastvrijheidslocaties langs de fietsroute van speciale producten en activiteiten, geïnspireerd op de sage van de Bende van de Witte Veer. Wat dacht je van speciaalbier vernoemd naar de bendeleden, een heerlijk galgenmaal, rondleidingen of workshops pennenveren maken? Kijk voor meer informatie op www.bendevandewitteveer.nl
BendeBier en Zúuthouwerkes
Geniet van vijf heerlijke speciaalbiertjes met elk hun eigen smaak en verhaal naar een echt personage uit de bende. Proef ze hier!
Meer over bendebier
De Moerse Knakker weideworst
Langs de fietsroute bevindt zich ook De Moerderij Scharrelvarkens: een kleinschalige varkensboerderij. Hier lopen zo'n 30 varkens lekker buiten in de wei te rennen en wroeten. De Moerse Knakker is een huisgemaakt (H)eerlijk droog worstje lekker voor bij de BendeBiertjes of gewoon zo uit ’t vuistje! Kom je keer proeven?
Kom proeven
Droplikeur Swarte Johannes
Boerderijwinkel De Annahoeve is gevestigd in het gebied waar de Bende van de Witte Veer zich vroeger begaf. De Annahoeve heeft een speciaal droplikeurtje ontwikkeld, genoemd naar het bendehoofd “Swarte Johannes”. Het likeurtje heeft een intense dropsmaak met een vermomde bite.
Boerderij De Annahoeve
Cadeau-artikelen De Bonte Bende
‘De Bonte Bende’ biedt een leuke collectie cadeauartikelen en kleding, met een knipoog naar de Brabantse bendeleden die begin achttiende eeuw de provincie Brabant bevolkten. Kenmerkend is het Brabants bont en de kleuren rood, wit en zwart die in alle producten zijn doorgevoerd.
Naar De Bonte Bende